| Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
| Kirjoittaja |
Viesti |
Nenola Kokelas

Liittynyt: 19 Syy 2008 Viestejä: 6
|
Lähetetty: Ti Kes 09, 2009 13:45 Viestin aihe: Mittausvastuksen mitoitusta verkkojännitteelle |
|
|
Eli pitäis suunnitella kytkentää jonka kautta voisi turvallisesti skoopilla katella verkkovirran ottamaa virtaa ja jännitettä erilaisilla kuormilla.
Pitää vielä katella nuo skoopin tarkemmat tiedot, mutta mielestäni se ei suoraan tuota 240 VAC kestä. Eli jännitteen mittauspiste tulisi sitten hoitaa vastusjaolla, eikös? On vaan vähän nuo mitoitushommat hakusessa, mutta kuormaa vaihejohtimelle tulee ehkä maksimissaan 200W.
Pyöritelläänkös se tarvittava vastus siis tuosta jännitteestä ja tehosta ohmin lain avulla ja mitä kaikkea muuta tulisi ottaa huomioon?
Entäpä sitten tuota virtaa mitatessa? Voiko sen tehdä samasta pisteestä vai pitäisikö sille mitoittaa omat vastukset?
Ja ei pelkoa, tämä on koulussa suoritettava homma joten en mene mitään kytkemään ennenkuin esim. joku opettaja on kytkennät tarkastanut.  |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
jahonen Kokenut jäsen

Liittynyt: 03 Hel 2007 Viestejä: 258 Paikkakunta: Kuopio
|
Lähetetty: Ti Kes 09, 2009 20:39 Viestin aihe: |
|
|
Älä edes yritä shunttia rakentaa skoopille verkkojännitteeseen, menee todella hankalaksi saada se samaan aikaan sähköturvalliseksi ja edes siedettävän tarkaksi. Ennemmin kannattaa hankkia vaikka kaupallinen virtapihti. Verkkojännitteen mittaus on hiukan simppelimpää. Differentiaalivahvistimella se onnistuu, tosin etuvastusten jännitekesto pitää huomioida. Jos välttämättä vielä haluat itse rakennella niin LEM:in hall-anturipohjainen virta-anturi on oikea valinta. Sellaisia löytyy esim. Elfasta, tuotenumero 76-963-13.
Itse kyllästyin aikoinaan turaamaan noiden omien viritelmien kanssa ja hankin tuon mainitun virtaproben ja DP120-differentiaalimittapään jolla verkkojännitteen mittaus onnistuu ongelmitta ja ilman pelkoa savumerkeistä. Rakensin sitten "jatkojohdon" jossa ulkoinen lenkki virtaprobea varten, sekä suojatut banaanit jännitteen mittausta varten. Skoopilla onnistuu sitten laitteen ottaman todellisen pätötehon mittaus, esimerkkejä täällä.
t. Janne |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Nenola Kokelas

Liittynyt: 19 Syy 2008 Viestejä: 6
|
Lähetetty: Ti Hei 07, 2009 11:05 Viestin aihe: |
|
|
Kyllähän tuossa tietysti omat ongelmansa tulee kun vastuksien kanssa tuollaista meinaa tehdä. Mittausjärjestely on kuitenkin tarkoitus tehdä viimeisen päälle, eli koteloinnit ja turvalliset liitännät.
Eikös tuo tarkkuusongelma ole kuitenkin ratkaistavissa jos tietää tarkalleen vastusten arvot?
Virtapihtejä taitaa löytyä vain yksi kappale. Skooppia olisi tarkoitus käyttää sen takia kun niitä on enempi käytettävissä. Ja lisäksi olisi tavoitteena että mittauksessa voisi tarkastella samanaikaisesti 3-vaiheisen verkon käyttäytymistä erilaisilla kuormilla. |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
jahonen Kokenut jäsen

Liittynyt: 03 Hel 2007 Viestejä: 258 Paikkakunta: Kuopio
|
Lähetetty: Ti Hei 07, 2009 15:52 Viestin aihe: |
|
|
Toteutustapaan vaikuttaa olennaisesti se, mitä tarkoittaa "3-vaiheisen verkon käyttäytyminen"?
Itse kyllä laittaisin suosiolla nuo hall-palikat virtamittaukseen, säästää niin monelta päänsäryltä ja vaaratilanteelta. Kolmivaiheverkolle sitten kolme hall-palikkaa. Tai riittäähän tietysti kahden vaihevirran mittaus jos oletetaan että vaihevirtojen summa on nolla (mitä se ei ole jos vaiheiden virroissa on harmonista säröä). Kolmen vaihevirran samanaikainen mittaus ei onnistu oikein mitenkään shuntilla, kun skoopit kuitenkin kytkeytyvät maastaan yhteen suojamaan kautta. Ainut tapa on olla joka vaihevirralle oma skooppi ja joka skoopille oma suojaerotusmuuntaja. Lisäksi skooppien rungot eivät saa ottaa kiinni toisiinsa tai tapahtuu jotain epämiellyttävää. Skooppien välillä vaikuttaa pääjännite joten skooppeihin ei saa koskea samanaikaisesti. Summa summarum, oikein turvallista ja käytettävää tuosta ei saa (koteloinnista riippumatta) kuin noilla hall-palikoilla, jos virtaakin halutaan mitata.
Jännitteille sitten "riittävät" vastusjaot tyyliin 1:100 vaimennuksella. Vastusjaon resistanssi sen verran suuri että kahden sarjavastuksen oikosulku ei vielä vikatapauksessa aiheuta liian suurta vuotovirtaa. Vähintään 5 kpl 200 volttia kestäviä vastuksia sarjaan. Mittauskytkennän toteutus riippuu siitä halutaanko mitata vaihe- vaiko pääjännitteitä. Jos pääjännitteitä niin tarvitaan differentiaalivahvistin ennen skooppia jolla kelluvat pääjännitteet saadaan yksipäiseksi.
Kyllähän vastusten tarkkojen arvojen tietäminen auttaa mutta yleensä se on vasta osa ongelmaa. Osa virheistä ei ole luonteeltaan staattisia joten virhe muuttuu "toimintapisteen" mukana. "Tavalliset" vastuksetkin ovat epälineaarisia isoilla jännitteillä, eli niiden resistanssi riippuu niiden yli vaikuttavasta jännitteestä. Senkin takia kannattaa vastusten jännitekesto ylimitoittaa melko huomattavasti.
t. Janne |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
ranma Kokelas

Liittynyt: 24 Kes 2010 Viestejä: 2
|
Lähetetty: La Hei 03, 2010 22:25 Viestin aihe: |
|
|
Voiko tuolla lemin anturilla mitata ac sekä dc virrat?
Tarvis olisi mitata ac virtoja 0,1-39A alueella voiko sen tehdä tuollaisella anturilla? Tuossahan olisi galvaaninen erotus ja taitaa kestää 200 ampeeria jos oikein käsitin datalehdestä. |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
Raimo Kokenut jäsen

Liittynyt: 12 Tam 2007 Viestejä: 292 Paikkakunta: Toivakka
|
Lähetetty: Pe Hei 16, 2010 13:09 Viestin aihe: |
|
|
| Itse lähtisin rakentelemaan mittaus ulostuloa induktiivisesti. Hommaan käyttäsin jotain muhkeaa yli 3 mm kuparilankaa josta kieputtasin about 10 - 20 kiekkaa käämiä ilmasydämeen ja liittäsin sen sarjaan tällinavan ja mitattavan kojeen väliin. tuon 10-20 kiekkaisen käämin ympärille sitten käämisin pari kiekkaa ohuempaa kuparilankaa jota sitten voisi säädellä josjonkin näköisillä vastuksilla. |
|
| Takaisin alkuun |
|
 |
|