Ennen valotin piirilevyjä tavallisella työpöytävalaisimella 12 minuuttia per puoli. Jos prosessin jätti valvomatta niin eikös kissat käyneet toimitusta ihmettelemässä ja tärvelivät piirilevyn kun saivat valotusmaskin liiikkumaan.
No, tilasin eBaysta 200 uv-lediä kympillä ja loput rojut löytyivät miljoonalaatikosta. Tai no, romikselta hain romukasasta alumiinipeltiä parilla eurolla. Ja ai niin, eBaysta tilasin myös liuskakuparoidut piirilevyt ledipaneeleihin.
Värkki on kirveellä veistetyn näköinen mutta ei sillä design-palkintoja lähdetäkään tavoitelemaan. Nurkissa pyörii vanhoja läppäreiden powereita joten sellaisesta tuli laitteen virtalähde. Älyn hoitaa Atmelin ATtiny2313. Ajastus ja kontrollointi hoituu rotary encoderilla.

Valotuskammion sisäpuolen vuorasin alumiinipellillä jotta kaikki valon heijastuksetkin saadaan "talteen". Sähköt yläpuolelle vein saranoiden kautta jolloin johtoja ei jää näkyviin. Ledejä tuli 94 kpl molemmille puolille. Ledit avautuvat 140 astetta joten valotuskammiosta sai tehdyksi matalan ja silti valo on levyn pinnassa tasainen.

Kun aika menee nollille, piippaa summeri muutaman kerran valmistumisen merkiksi. Tämä on oikeastaan aika turha ominaisuus sillä kovin kauas masiinasta ei ehdi sillä valotus kestää vain 30 sekuntia!
Maskit tulostan mustesuihkutulostimella ja vain yhdelle kalvolle. Kaksi vetoa ic-jalkojen välistä menee helposti.



